• Moja mała Ojczyzna

     • Realizując projekt "W mojej Małej Ojczyźnie" klasa 1bi zapoznała się z potrawami i przepisami kulinarnymi charakterystycznymi dla naszego regionu. Zaprojektowaliśmy i ułożyliśmy menu z najbardziej znanych i popularnych dań, tradycyjnej kuchni kurpiowskiej. Są to proste i skromne potrawy, które mają ciekawe nazwy: rejbak, prażucha , fafernuchy, przygotiwka. Poznając składniki i przepisy na pewno spróbujemy wykonać je w domu, razem z rodzicami.

     • Z wizytą u Króla

     • 18 kwietnia klasy szóste wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Zaraz po przyjeździe uczniowie udali się do Łazienek Królewskich. Podczas wędrówki parkowymi alejami zobaczyli pomnik Fryderyka Chopina, oranżerię, amfiteatr oraz wolnostojące rzeźby. Atrakcją parku były też ogrody pełne kwiatów i zwierząt: wiewiórek, pawi, kaczek i łabędzi. Po spacerze cała grupa udała się do muzeum na warsztaty pt. „Obiady czwartkowe, czyli zabawy przyjemne i pożyteczne”. Podczas lekcji muzealnej uczniowie zdobyli ciekawe informacje na temat życia Stanisława Augusta Poniatowskiego - ostatniego króla Polski. Dowiedzieli się, że w Pałacu Na Wyspie król wydawał słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach. Ostatnim punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po Krakowskim Przedmieściu, zwieńczony zwiedzaniem Zamku Królewskiego - siedziby władców Polski. Po intensywnym i pełnym wrażeń dniu, uczniowie udali się w drogę powrotną do Przasnysza. Wycieczka ta była cenną lekcją historii dla wszystkich uczestników.

     • „Jestem wolny od uzależnień”

     • W ramach realizacji zadań z programu wychowawczo profilaktycznego szkoły odbyły się zajęcia z uczniami klas ósmych na temat „Jestem wolny od uzależnień”. Spotkania przeprowadziła pani Marta Pęczkowska – pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Przasnyszu.

      Podczas zajęć uczniowie mieli szansę wypróbować działanie specjalnych okularów, które imitują upośledzenie zmysłów po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków. Rozmawiali również o tym, co jest w życiu ważne i co mogą stracić uzależniając się od substancji psychoaktywnych, gier , Internetu.

     • W mojej małej Ojczyźnie

     • Uczniowie klasy 1d, realizując zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „W mojej małej Ojczyźnie”, wykonali mapy Przasnysza. Umieścili na nich zdjęcia oraz ilustracje charakterystycznych dla naszego miasta obiektów i miejsc. Pokazali, że Przasnysz to ich MAŁA OJCZYZNA, miejsce ważne i godne uwagi

     • Wiosenne porządki w mieście w wykonaniu naszych uczniów

     • W słoneczny piątek, 21 kwietnia nasza Szkoła wzięła udział w lokalnej akcji „Czysty Przasnysz, czyli wiosenne porządki w mieście.” Jedynkę z wielkim zaangażowaniem reprezentowali jej uczniowie, członkowie szkolnego wolontariatu oraz zuchy i harcerze. Każda „ekipa sprzątająca” odpowiadała za porządek w przydzielonym wcześniej rejonie miasta. Po wykonaniu pracy uczestnicy tego przedsięwzięcia  spotkali się w miejskim parku na wspólnym pikniku.

     • W rytmie wiosny

     • W czwartek 20 kwietnia uczniowie kl.1-3 uczestniczyli w koncercie edukacyjnym pt. „W rytmie wiosny”. Poznali zagadnienie rytmu w muzyce. Wysłuchali opowieści o różnych instrumentach perkusyjnych. Mogli spróbować zagrać na niektórych z nich oraz wyklaskać i poczuć rytm. Poznali także historię, budowę i możliwości dźwiękowe klarnetu. Spotkanie wypełniła muzyka G. Gershwina, ragtimy, bossa nova oraz polka Dziadek. Serdecznie dziękujemy za moc muzycznych wrażeń, które dostarczyli nam: pan Maciej Ostromecki - instrumenty perkusyjne, pan Łukasz Motyka - klarnet oraz pianista - pan Michał Kaszubowski.

     • Dzień Ziemi

     • Ziemia jest naszym wspólnym domem, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!

      22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to jednocześnie największe ekologiczne święto, którego celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska naturalnego. Corocznie obchodzone jest pod innym hasłem przewodnim. W tym roku brzmi ono „Inwestujmy w naszą planetę”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w obchody Dnia Ziemi.

      Wzięli udział w konkursie ekologicznym, w którym mogli poszerzyć i zarazem sprawdzić poziom swojej wiedzy
      z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Zwycięzcami konkursu zostali: Lena Ruszczyńska Bartosz Ruszczyński Elżbieta Bielecka, Karol Knieć. Gratulujemy!

      Ponadto uczniowie przygotowali plakaty o tematyce ekologicznej, listy do Matki Ziemi oraz kompozycje

      z wykorzystaniem odpadów wtórnych. Dzięki wyjątkowej pomysłowości i inwencji twórczej uczniów, powstały oryginalne i ciekawe prace, które z przyjemnością prezentujemy w naszej szkolnej galerii.

      W ramach obchodów Dnia Ziemi, odbyły się też wydarzenia towarzyszące, m.in:

      Akcja Czysty Przasnysz, czyli wiosenne porządki w mieście.

      Warsztaty ekologiczne pt. „Zielone miasto z klimatem” poświęcone przeciwdziałaniu zmianie klimatu, kształtowaniu zieleni w miastach oraz projektowaniu ekologicznych rozwiązań.

      W trakcie zajęć młodzież szukała odpowiedzi na pytanie, jaką funkcję pełni miejska zieleń oraz jak tworzyć przyjazną, ekologiczną przestrzeń miejską. Warsztaty poprowadzili eksperci z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, organizacji, która realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP). Dzięki udziałowi w warsztatach młodzież przekonała się, że człowiek może przeciwdziałać zmianom klimatu
      i kształtować przyjazne, ekologiczne otoczenie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak zieleń wpływa na zdrowie
      i samopoczucie mieszkańców. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w organizację Dnia Ziemi.

      Wierzymy, iż Wasza ekologiczna i twórcza postawa przyniesie dużo dobrego naszej planecie.

     • Dzień Ziemi w grupach przedszkolnych

     • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Nasi najmłodsi uczniowie również nie zapomnieli o tym ważnym dniu. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Pana Huberta Kwiatkowskiego. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się nasz gość, porozmawialiśmy o ekologii i co zrobić aby być małym ekologiem. Nie obyło się bez praktyki. Zerówkowicze mieli szereg zadań do wykonani, z którymi świetnie sobie poradzili!!!

     • Dzień Ziemi na świetlicy

     • Na świetlicy szkolnej uczniowie przez cały tydzień uczestniczyli w zajęciach o ekologii i ziemi. Poznali zasady, których należy przestrzegać, aby ochronić środowisko naturalne. Uczniowie uczyli się prawidłowego segregowania śmieci, wykonywali prace plastyczne, uczyli się piosenek i trudnych słów takich jak recykling. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie w dzieciach potrzeby dbania o naturę.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!!!

     • W mojej małej Ojczyźnie

     • Uczniowie klasy 1ai, realizując zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "W mojej małej Ojczyźnie", wybrali się z wizytą do Biblioteki Miejskiej. Podczas zajęć poznali legendę o powstaniu miasta, a także historię i symbolikę herbu Przasnysza. W celu utrwalenia wiadomości, udali się również do Muzeum Historycznego. Lekcja muzealna o herbie i pieczęciach miasta zakończyła się warsztatami. Każdy uczeń miał możliwość wykonania odcisku pieczęci w glinie, który otrzymał na pamiątkę.

     • Zdrowy początek dnia

     • Nie zawsze lubimy to, co jest zdrowe, ale własnoręcznie zrobione kanapeczki nawet ze szczypiorkiem smakują wyśmienicie. Szczerze... polecamy zdrowe śniadania!!!

     • Wyjazd na mecz Legii Warszawa

     • Lubisz poczuć atmosferę piłkarskiego święta? Już w następny piątek będziesz miał taką możliwość, gdyż 28.04.2023r. organizujemy kolejny wyjazd na mecz Legii Warszawa. UWAGA!!! *Zapisy oraz wpłata tylko do piątku 21.04.2023, niestety liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane proszę o zapisanie się osobiście na listę, podanie numeru pesel oraz dokonanie wpłaty u Pana Grzegorza Kościug.

     • Zawody Międzypowiatowe w Drużynowym Tenisie Stołowym

     • Drużyny naszej szkoły w składzie Julia Andrychowska i Paula Andrychowska oraz Kacper Górski i Kacper Gwardys reprezentowały Szkołę Podstawową nr 1 na Zawodach Międzypowiatowych w Drużynowym Tenisie Stołowym, które odbyły się 16.04.2023 r. w Ostrołęce. Siostry Julia Andrychowska i Paula Andrychowska osiągnęły duży sukces sportowy zajmując wysokie drugie miejsce na podium w gronie dziesięciu drużyn z międzypowiatu. Serdecznie gratulujemy drużynie dziewcząt i chłopców za wspaniałą grę i godne reprezentowanie naszej szkoły na zawodach sportowych w drużynowym tenisie stołowym oraz życzymy dalszych sukcesów.

     • Konkurs plastyczny

     • Na świetlicy szkolnej dnia 13 kwietnia uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Moje oczy widzą coś pięknego". Wręczone zostały dyplomy I drobne upominki dla uczniów, których prace najbardziej się spodobały .

      Wyróżnienia otrzymali: Zofia Rosińska, Kalina Szkalińska, Wiktoria Gaczyńska, Alicja Hulewicz, Mikołaj Cieślak, Nadia Borkowska, Hanna Balkowska. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

      Nagrodzone pracę można zobaczyć na świetlicy szkolnej w Dużej Jedynce. Serdecznie zachęcamy uczniów do udziału w konkursach!!!

     • Spotkanie z dentystą - oddziały przedszkolne

     • Wszystkie przedszkolaki wiedzą jak dbać o zęby, ale tej wiedzy nigdy za mało. W związku z tym zaprosiliśmy do naszej szkoły Panią stomatolog Agnieszkę Troczek. Przedszkolaki mogły zobaczyć narzędzia używane w gabinecie stomatologicznym. Pani Agnieszka wyjaśniła, co należy robić, aby zęby jak najdłużej pozostały zdrowe. Pokazała na modelu szczęki zalecaną technikę mycia zębów oraz zachęciła do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Mamy nadzieję, że od tej pory już nikt z przedszkolaków nie będzie bał się wizyty u stomatologa.

      Dziękujemy Pani Agnieszce za wizytę oraz poświęcony nam czas!!!

     • Wycieczka klas 2

     • W końcu nadeszła długo wyczekiwana wycieczka. Tym razem wybraliśmy się do Warszawy, gdzie spędziliśmy cały dzień na wspólnej zabawie, mając jednocześnie okazję do bliższego poznania siebie.

      Pierwszym punktem podróży była wizyta w Centrum Rozrywki Hulakula, gdzie bawiliśmy się na sali zabaw lub graliśmy w kręgle. Każdy wybrał to, co sprawiło mu większą przyjemność. Po godzinie szaleństwa w dobrych nastrojach przejechaliśmy do 200-letniej Fabryki Norblina, gdzie obecnie znajduje się mi.in. Centrum Mądrej Zabawy - Smart Kids Planet. Tam mieliśmy okazję uczestniczenia w warsztatach pod hasłem Gorączka suchego lodu, po których nadszedł czas na zabawę w różnych strefach tematycznych tj. w strefie zgranej paczki, strefie mądrych zakupów, w jabłkowym sadzie, a także w strefach poświęconych tworzeniu, odkrywaniu, fantazjowaniu i trenowaniu. Było SUPER!!! Zabawa mogłaby się nie kończyć, ale czekała na nas jeszcze jedna atrakcja – seans w kinie Gram. W kinie innym niż większość;)

      Jednak to był już ostatni punkt programu. Nadszedł czas na powrót do domu. Droga upłynęła dosyć szybko, ponieważ się nie nudziliśmy. Niemalże całą drogę śpiewaliśmy przeboje znanych wykonawców. Było wesoło i naprawdę głośno;) Uśmiech nie schodził nam z twarzy:))))

      A teraz już z niecierpliwością czekamy na kolejną wyprawę!!!

     • Spotkanie z panią policjantką

     • Uczniowie 5a spotkali się w panią policjantką. Lekcja, którą przeprowadziła pani dzielnicowa miała na celu uświadomienie dzieciom, jakie zagrożenia niesie niewłaściwe korzystanie z Internetu i telefonu komórkowego. Szczególną uwagę zwróciła na ochronę swoich danych osobowych i wizerunku.  Przestrzegła, że to co umieszczamy w Internecie nigdy nie ginie. Powiedziała, że nie mamy wpływu na to, kto i w jaki sposób wykorzysta nasze dane, które umieściliśmy w sieci. Przypomniała też o netykiecie, czyli zasadach dobrego zachowania się w Internecie. Poinformowała  również, że za nieodpowiednie korzystanie z  sieci i komunikatorów grożą poważne konsekwencje.