105 lat Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu - rys historyczny
„Tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia"….
Takie motto przyświecało pionierom naszej oświaty, którzy 105 lat temu powoływali do życia przasnyską Jedynkę.
Rok 1918 kończy 123-letni okres niewoli. Polska odzyskuje niepodległość! W Przasnyszu organizują się władze powiatowe i miejskie. Powstaje Szkoła Powszechna.
W roku szkolnym 1918-1919 zajmowała kilka lokali w mieście. Izby lekcyjne znajdowały się w budynkach prywatnych. Kierownikiem szkoły został p. Henryk Kempa, a w skład grona pedagogicznego wchodzili: m.in.
p. Aleksandra Niestępska, p. Rudolf Korman, p. Stanisław Deptała, p. Rozalia Nowicka p. Jadwiga Myślińska. Wszystkie klasy liczyły łącznie 600 uczniów.Wkrótce rozpoczęto budowę nowego gmachu szkoły powszechnej i gimnazjum.
Dzięki zaangażowaniu burmistrza - Bronisława Matuszewskiego i ofiarności społeczeństwa Przasnysza,
10 maja 1924 roku odbyło się uroczyste otwarcie placówki, które swą obecnością uświetnił prezydent Rzeczypospolitej - Stanisław Wojciechowski. Równie pamiętnym wydarzeniem lat międzywojennych była wizyta ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego i nadanie placówce jego imienia. Od roku 1930 jej pełna nazwa brzmiała: Siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Przasnyszu.Wkrótce kierownikiem szkoły został nauczyciel historii – p. Stanisław Deptała.
1 września 1939 roku zamiast szkolnego dzwonka, uczniowie usłyszeli armatnie strzały. Chociaż oficjalnie szkoła nie funkcjonowała, to jednak pedagodzy zrzeszeni w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej narażając własne życie, uczyli na tzw. tajnych kompletach piękna ojczystego języka, przekazywali polską historię i tradycję, a w czasach najcięższej próby, podtrzymywali na duchu. W ramach akcji wymierzonej w polską inteligencję, hitlerowcy aresztowali przasnyskich nauczycieli: p. Feliksa Otłowskiego. p. Stanisława Deptałę, p. Ludwika Suwińskiego,
a także pierwszego kierownika szkoły – p. Henryka Kempę. Wywieziono ich do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, gdzie wszyscy zginęli.Po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 roku społeczność Przasnysza przystąpiła do organizacji szkolnictwa w mieście. Budynek i teren szkoły powszechnej był zdewastowany, ale do prac porządkowych włączyli się wszyscy. Kolejni kierownicy: p. Kazimierz Milewski, p. Jan Bukowski, p. Jan Mach i p. Józef Murawski starali się w miarę możliwości unowocześniać metody nauczania, organizować czas wolny uczniom oraz rozwijać bazę placówki.
Rok szkolny 1962/1963 powitano już w budynku przy ulicy Żwirki i Wigury, a wkrótce szkoła otrzymała imię Władysława Broniewskiego. Jednocześnie rozpoczęto przygotowania do zmiany organizacji szkoły z siedmioklasowej na ośmioklasową. Funkcję kierownika placówki objął p. Stanisław Nałęcz. Szkoła była znaczącym elementem życia kulturalnego miasta. Uczestniczyła w obchodach 1000 - lecia Państwa Polskiego, organizowała szereg uroczystości rocznicowych. Aktywnie działała w niej organizacja harcerska, Polski Czerwony Krzyż, Szkolny Klub Sportowy, a także koła przedmiotowe i kultywujący ludową tradycję - zespół taneczny.
W roku szkolnym 1975/1976 Miejskim Dyrektorem Szkół mianowano p. Jana Kaczyńskiego, a jego zastępcą do spraw Szkoły Podstawowej nr 1 p. Józefa Krynickiego.
Od roku 1978 funkcję dyrektora pełniła Zofia Sękowska. W tych latach szkoła osiągała znaczące sukcesy w konkursach przedmiotowych, recytatorskich, plastycznych, a także zawodach sportowych.Rok 1989 to nowy rozdział w historii naszego państwa, a tym samym polskiej szkoły. Wkrótce wprowadzono zmienione podstawy programowe ze wszystkich przedmiotów nauczania, do szkół powróciła religia. Wiele miejsca poświęcono wartościom płynącym z rodziny, podmiotowości ucznia, a także otwartości na innowacje. Szczególną uwagę skierowano w stronę małych ojczyzn. Szkoła Podstawowa nr 1 była szkołą promującą postawy prozdrowotne.. Funkcję dyrektora szkoły pełniła w tym czasie p. Honorata Makowska.
W 1996 roku Rada Miejska powierzyła funkcję kierowania placówką p. Arkadiuszowi Siejce. Rozpoczyna się wówczas okres intensywnych modernizacji, zakupu wielu pomocy dydaktycznych, które mają na celu ułatwienie pracy całej społeczności szkolnej.
Koniec lat dziewięćdziesiątych to czas przygotowań do gruntownej reformy oświaty, w wyniku której przez dwa lata Jedynka funkcjonowała jako Zespół Szkół obejmujący szkołę podstawową i gimnazjum.
W roku 2000/2001 z myślą o uczniach niepełnosprawnych i ich rodzicach, utworzono pierwszą klasę integracyjną. Od tego czasu Jedynka stała się szkołą podstawową z oddziałami integracyjnymi.
W latach 1999-2002 realizowano europejski program Sokrates Comenius, co wiązało się z wymianą doświadczeń ze szkołami z Portugalii, Czech i Austrii.
W roku szkolnym 2004/2005 placówka przystąpiła do akcji „Szkoła z klasą". Wspólny wysiłek nauczycieli, uczniów i rodziców włożony w realizację przedsięwzięcia, zaowocował sukcesem i uzyskaniem tego tytułu.
Kolejne lata stały pod znakiem realizacji różnych projektów finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa, takich jak: „Chcę, wiem, potrafię", "Angielski dla najmłodszych" i "Szkoła Równych Szans -",a także : „Wyrazić siebie" i „Słoneczny teatr - integracja przez sztukę”, które znalazły się w europejskim katalogu dobrych praktyk „Creative Industry Primary School”.Szczególną wagę zawsze przywiązuje się do szeroko pojętej współpracy z instytucjami, organizacjami
i fundacjami działającymi na rzecz społeczności lokalnej. Są to m.in.: Przasnyska Fundacja Pomocy Dzieciom
i Młodzieży Niepełnosprawnej "Świetlik", Fundacja „Scalam – Prostujemy Drogi Życia”, Fundacja „Pelikan”, Fundacja „Jestem”, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, a także Politechnika Warszawska i Uczelnia Lingwistyczno – Techniczna w Przasnyszu, we współpracy z którymi realizowano autorskie projekty „Mała Politechnika Jedynki” i „Mała Akademia Językowa”."Jedynka'’ efektywnie współpracuje z rodzicami uczniów, włączając ich w szeroko pojęte działania wychowawcze. Ciekawym przedsięwzięciem było przygotowanie przez rodziców spektaklu pt. „Kopciuszek”.
Kadra Jedynki podejmuje wiele wyzwań edukacyjnych. Przykładem dobrych praktyk oraz innowacji pedagogicznych są realizowane systematycznie programy, takie jak: prozdrowotne projekty – „Nie stój – wsiądź
na rower!”, „Sportowa sobota z mamą i tatą”, „Miś Ratownik”, czy cykliczne wyjazdy na basen.Szkoła wspiera realizację programów oraz projektów upowszechniających wiedzę o prawach dzieci, np. projektu edukacyjno – wychowawczego skierowanego do uczniów klas II „Dziecko równa się obywatel” – propagującego idee korczakowskie i podejmującego temat dziecięcego obywatelstwa – miejsca dziecka w rodzinie, w szkole, w społeczności lokalnej.
Tworzy warunki do rozwijania samorządnej i samodzielnej pracy uczniów, szczególnie Samorządu Uczniowskiego, który działa bardzo aktywnie.
Bardzo ważną rolę pełni, prężnie działający na terenie szkoły Wolontariat. W ten sposób propaguje się postawy empatii i pracy na rzecz innych.W trosce o funkcjonowanie ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi promowany jest zindywidualizowany proces nauczania i wychowania. Dzieci otoczone są opieką dwóch świetlic znajdujących się
w oddzielnych budynkach, gdzie mogą bezpiecznie i twórczo spędzać czas.Kształtując właściwe postawy uczniów, szkoła realizuje idee harcerstwa.
Organizowane są uroczystości o charakterze patriotycznym, religijnym i okolicznościowym, co przyczynia się do wzmocnienia tożsamości narodowej i kulturowej, pogłębiana jest współpraca i więzi koleżeńskie
Szkoła Podstawowa nr 1 w Przasnyszu, w 90 - tą rocznicę istnienia, zmieniła patrona i nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Stanowi to bardzo bogaty materiał do pracy wychowawczej.
W roku szkolnym 2017/2018 w 50-tą rocznicę ustanowienia Orderu Uśmiechu, zorganizowano Zlot Nauczycieli i Pracowników Szkół i Placówek tego imienia, którego honorowym gościem był Pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka.
W roku 2018, roku Ireny Sendlerowej, uczniowie Jedynki realizowali projekt pod hasłem „Kuferek Dobrych Uczynków” Szkoła została odznaczona przez Rzecznika Praw Dziecka medalem INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI-,,Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”.
W latach 2010–2019 nastąpił okres dalszej intensywnej modernizacji, zakupu wielu nowoczesnych pomocy dydaktycznych, które miały na celu ułatwienie pracy uczniom, nauczycielom i pracownikom obsługi ( m. in.
w roku 2014 otwarto nowo wybudowaną halę sportową,).29 października 2018 r. uroczyście obchodzono 100-lecie Szkoły. Był to czas wspomnień, spotkania kilku pokoleń, a przede wszystkim poczucie dumy z tak bogatej i pięknej historii.
Szkoła dynamicznie i harmonijnie rozwija się w sferze dydaktycznej, opiekuńczo – wychowawczej
i organizacyjnej, uwzględniając optymalne warunki rozwoju i potrzeby dzieci. Szczególny akcent położony jest na to, aby wszystkie zajęcia dostosowane były do możliwości psychofizycznych ucznia, zarówno ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, jak również ponadprzeciętnie uzdolnionego.Szkoła sprawdza się również w sytuacjach trudnych. W czasie pandemii i nauki zdalnej zaangażowanie całej społeczności Jedynki widoczne było każdego dnia. A uczniowie z objętej wojną Ukrainy, znaleźli tu pomoc, opiekę
i poczucie bezpieczeństwa.Placówka zajmuję obecnie dwa budynki: przy ul. Żwirki i Wigury i przy ul. Szkolnej. Naukę pobiera w niej
721 uczniów, którzy znajdują się pod opieką 73 nauczycieli oraz 19 pracowników administracji i obsługi.1 września 2023r. funkcję dyrektora szkoły objęła p. Justyna Kaliszewska.
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu jest placówką nowoczesną, przyjazną i bezpieczną. Stwarza klimat do efektywnej edukacji i rozwijania zainteresowań ucznia oraz satysfakcjonującego wykonywania zawodu nauczyciela.
Kształci nie tylko umysły, ale przede wszystkim serca…
Joanna Zbrzezna