GRATULUJEMY naszym uczniom, którzy odebrali dziś nagrody za udział w konkursie "Mała rzecz, WIELKA HISTORIA", zorganizowanym przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu.
Każda pamiątka jest przedłużeniem rodziny i żyje tak długo, jak pamięć o niej.
GRATULUJEMY naszym uczniom, którzy odebrali dziś nagrody za udział w konkursie "Mała rzecz, WIELKA HISTORIA", zorganizowanym przez Muzeum Historyczne w Przasnyszu.
Każda pamiątka jest przedłużeniem rodziny i żyje tak długo, jak pamięć o niej.
Znajomość dobrych manier przez dzieci korzystnie wpływa na atmosferę w grupie i relacje miedzy rówieśnikami. Dobre maniery to nic innego jak umiejętność wyrażania życzliwości, szacunku wobec innych i panowania nad emocjami. To znajomość obowiązujących zwyczajów i form towarzyskich.
Dlatego w ramach zajęć „Savoir-vivre przy stole” przedszkolaki z klasy 0bi po obejrzeniu filmu „Z kulturą przy stole” utrwaliły zasady zachowania się przy stole, sposób nakrywania i podawania do stołu, a podczas zabawy zręcznościowej miały okazję wcielić się w rolę kelnera.
Podczas zajęć z cyklu „Podróż dookoła świata”, których celem jest rozwijanie kreatywności oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej, dzieci z oddziału 0bi w ostatnich tygodniach przeniosły się na włoską Sycylię oraz do Francji.
Podczas podróży na Sycylię, sześciolatki poprzez obserwację ciekawego eksperymentu miały okazję poznać budowę i działanie najbardziej aktywnego wulkanu Europy - wulkanu Etna. Zaś przenosząc się do Francji, dzieci zapoznały się z najbardziej znanymi specjałami kuchni francuskiej, po czym samodzielnie wykonały rogaliki z ciasta francuskiego. Zajęciom towarzyszyło ogromne zaciekawienie, radość oraz zaangażowanie.
Dzisiaj w szkolnej świetlicy odbyła się pogadanka na temat jesieni, będąca wstępem do zajęć plastycznych. Wszyscy zwrócili uwagę na zmieniającą się wokół przyrodę, podkreślając otaczający nas krajobraz, przepełniony paletą kolorowych barw. Rozmowy dotyczyły kolorów jesieni i wiewiórek.
Pod hasłem ,,Świetlicowe wiewiórki" dzieci samodzielnie wykonały piękne, kolorowe prace, które zostały umieszczone na wystawie. Nasi podopieczni wypełniali kontury wiewiórek kolorowym papierem lub je kolorowali, zaś ogony przyozdobili pomarańczowymi wycinankami z bibuły.
Zajęcia plastyczne to nie tylko rozwijanie kreatywnego myślenia, wyobraźni i zdolności manualnych, to także integracja z grupą, oraz wspólna zabawa, przebiegająca w wesołej i ciepłej atmosferze.
Cykl zajęć kreatywnych "Podróż dookoła świata", to ciekawa forma spędzania czasu, skierowana do dzieci. Jej celem jest rozwijanie pomysłowości, wyobraźni, sprawności manualnej, a także rozwijanie ciekawości i zainteresowania otaczającym światem oraz uświadamianie odrębności kulturowej i tradycji.Podczas zajęć w tym tygodniu, dzieci z zerówki zarówno zdobywały wiedzę o świecie, jak również rozwijały swoje umiejętności kulinarne. Kończąc podróż po Europie, dzieci "przeniosły się" do Francjii poznały specjały kuchni francuskiej. Ponieważ Francja słynie z serów, więc to one były głównym tematem zajęć. Na początek dzieci oglądały przygotowaną ekspozycję najbardziej znanych serów francuskich, np. Camembert, Brie, Roquefort. W kolejnej części przystąpiły do ich degustacji, poznając różnorodność smaków i zapachów. Następna część zajęć, przeznaczona była na aktywność, podczas której dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do samodzielnego przygotowania przekąsek - koreczków serowych. Na zakończenie, najprzyjemniejszą chwilą, na którą czekały, była degustacja samodzielnie przygotowanych przekąsek.
Zabawy doświadczalne były jednym z tematów zajęć w minionym tygodniu w grupie Oai. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom roli poszczególnych zmysłów w poznawaniu świata. Zerówkowicze ćwiczyli rozpoznawanie i nazywanie materiałów o różnych strukturach, doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania smaków i zapachów. Słuchały dźwięków wydawanych przez różne przedmioty i starały się nazywać źródła tych dźwięków. Ciekawym ćwiczeniem rozwijającym wyobraźnię i spostrzeganie było ćwiczenie pt. "Dotykać oczami". Dzieci przyglądały się obrazom i opisywały to, co widzą na pierwszy rzut oka, a co widzą, jeśli dobrze się przyjrzą, jakie dostrzegają szczegóły.
Za każdym razem na zakończenie zabawy, dzieci wybierały ilustrację części ciała odpowiedzialnej za odbiór bodźców przekazywanych w zabawie.Przeprowadzanym aktywnościom towarzyszyły radość, zaangażowanie i duże zaciekawienie.
W tym tygodniu jednym z zadań zerówkowiczów, było odrysowanie ludzkiej postaci na papierze, dorysowanie jej szczegółów i pokolorowanie rysunku. Dzieci zostały podzielone na zespoły, spośród których wybrały swoich modeli i z radością przystąpiły do pracy. Po odrysowaniu konturu ciała koleżanki lub kolegi z ekscytacją dorysowywały szczegóły i kolorowały elementy charakterystyczne dla danej osoby. Praca przebiegała w atmosferze radości, gdyż każdy zespół chciał jak najwierniej odwzorować swojego modela.
W dniu dzisiejszym w naszej świetlicy szkolnej świętowaliśmy Dzień Chłopaka.Chłopcy tego dnia otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła bliższemu poznaniu i zintegrowaniu grupy świetlicowej.Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji i dobrej zabawy. Zdjęcia wykonane na tę okoliczność zostaną miłym wspomnieniem tych chwil. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Chłopcy zostali dziś obdarowani drobnymi upominkami, najlepszymi życzeniami i pięknie odśpiewanym, tradycyjnym "Sto lat". Nie zabrakło również słodkiego akcentu, a reszta niespodzianek wkrótce... Bo kto powiedział, że Dzień Chłopaka trzeba obchodzić tylko przez jeden dzień? Jeszcze raz dla wszystkich Chłopców, nie tylko z naszej klasy, zdrówka, radości i spełnienia marzeń.
W ubiegłym tygodniu w klasie 0bi „królowały” owoce i warzywa, co związane było z omawianą tematyką. Głównym celem prowadzonych zajęć i zabaw było uświadomienie dzieciom, że warzywa i owoce są niezbędne dla zdrowia jako źródło cennych witamin oraz zachęcanie do częstego ich spożywania.
Naszą owocowo – warzywną przygodę rozpoczęliśmy od zorganizowania ekspozycji warzyw i owoców w kąciku przyrody. Dzieci oglądały je, rozpoznawały, nazywały, segregowały… W ciągu kilku następnych dni rozmawialiśmy o walorach odżywczych owoców i warzyw, dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dzieci wykonywały prace plastyczne, uczyły się piosenki „Owocowy koszyk”, rozwiązywały zagadki i inne zadania związane z tematyką.
We wtorek dzieci zamieniły się w małych „kucharzy” i przygotowały OWOCOWE SZASZŁYKI. Zrobione własnoręcznie szaszłyki smakowały wyśmienicie! Dzieci zjadły je z apetytem.
W piątek zaś wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, ponieważ świętowaliśmy „DZIEŃ MARCHEWKI”. Wszystko w tym dniu skupiało się wokół marchewki, było więc pomarańczowo i marchewkowo. Pod koniec tego dnia wykonaliśmy pyszny SOK MARCHWIOWO-JABŁKOWY.
Dzieci przekonały się, że jedzenie warzyw i owoców nie musi być nudne, a posiłki przygotowane w oparciu o owoce i warzywa – bardzo smaczne.
W ramach projektu „Rozwój kluczowych kompetencji uczniów Szkół Podstawowych w Przasnyszu” uczniów z kl.4d kontynuuje realizację projektu edukacyjnego ,,Rady na odpady”.
Tematyka projektu porusza bardzo ważną kwestię selektywnej zbiórki odpadów. Najważniejszym celem projektu jest uświadomienie dzieciom skali problemu nadmiernej ich ilości oraz kłopotów z ich zagospodarowaniem. Podczas warsztatów uczniowie poszerzają swoją wiedzę na temat właściwej gospodarki odpadami. Przeprowadzają proste doświadczenia przyrodnicze. Zbierają informacje na temat stanu środowiska przyrodniczego naszej miejscowości. Podczas ostatnich zajęć zastanawiali się, czy segregacja śmieci jest potrzebna. Przypomnieli również zasady właściwego segregowania odpadów.
Dzieci z grupy "0ai", podobnie jak wcześniej ich koledzy i koleżanki z grupy "0bi", gościły w swojej sali przedstawiciela KPP w Przasnyszu. Podczas spotkania zdobywały wiadomości na temat zawodu policjanta, jego umundurowania i wyposażenia. Wspólnie z gościem omawiały i utrwalały zasady związane z bezpieczeństwem i udziałem dzieci w ruchu drogowym, poznawały znaki drogowe, utrwalały numery alarmowe. Następstwem tego spotkania, był spacer do miasteczka ruchu drogowego, gdzie w sposób praktyczny dzieci mogły utrwalić zdobyte wiadomości.
Dnia 21 września obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu.Nasi wychowankowie wysłuchali historii powstania Orderu Uśmiechu, czyli międzynarodowego odznaczenia nadawanego przez dzieci dorosłym za działania przynoszące radość oraz wykonali własne projekty orderu.Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.
18 września Oddział Przedszkolny 0bi odwiedziła policjantka Pani Paulina Kacprowicz. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, właściwego zachowania się w stosunku do nieznanych osób i podróżowania samochodem. Utrwaliliśmy również numery alarmowe. Policjant zaprezentował przedszkolakom swoje wyposażenie i umundurowanie które jest niezbędne do wykonywanej pracy.
Zaś 23 września wybraliśmy się na spacer do miasteczka rowerowego znajdującego się w pobliżu Komendy Powiatowej Policji. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Zapoznał dzieci ze znakami drogowymi oraz sygnalizacją świetlną. Dzieci miały okazję też obejrzeć i wsiąść do radiowozu policyjnego. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto , które od 2008 roku stwarza okazje do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli „Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vasthi. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i świętowania Dnia Kropki.
Wraz z początkiem roku szkolnego w oddziale przedszkolnym "0ai" ruszyły zajęcia kształtujące kreatywność, zatytułowane "Podróż dookoła świata". Celem ich, jest rozbudzanie ciekawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i pomysłowości dzieci, pomoc w odkrywaniu ich własnych możliwości i umiejętności.
Na początek dzieci wykonały model kulisty Ziemi - globus, który ma prowadzić ich po ciekawych zakątkach świata....Pierwszy przystanek podróży- EUROPA. Tu "odwiedziły" Londyn, Paryż, Rzym, poznając przy tym najsłynniejsze budowle, z których słyną te miasta.
W dniu dzisiejszym świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Historia o Vashti – nieśmiałej dziewczynce, która nie wierzyła w swoje możliwości, poruszyła serca dzieci. Książka „The Dot”, z której pochodzi ta historia, opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.
Dzieci postanowiły tak jak Vashti poszukać swoich talentów. Tego dnia nasze świetlice zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł.Relację ze stawiania kropek można obejrzeć w galerii zdjęć. Zapraszamy!
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Powered by aSc EduPage