• Ogólnopolski projekt edukacyjny „Luźne lekcje z naukowcami”

     • Uczniowie klasy 1ai w roku szkolnym 2022/2023 brali udział w fantastycznym projekcie. Poznali naukowców i wynalazców z różnych dziedzin nauki. Co najważniejsze sami wcielali się w role naukowców. Wykonali ciekawe doświadczenia fantastyczna zabawa i nauka.

      Bell, Babbage i Kopernik to ostatnie postacie ze świata nauki jakie poznali. Bańka w bańce, gazowy balon i wędrująca woda to doświadczenia jakie wykonali. Na tym kończy się tegoroczna przygoda z naukowcami.

     • Edukacja z wojskiem

     • Dnia 22 maja gościliśmy w naszej szkole żołnierzy z 2. Przasnyskiego Ośrodka Radioelektronicznego. Żołnierze przeprowadzili dla uczniów klasy 5b specjalnie przygotowane szkolenie, które jest częścią ogólnopolskiego programu „Edukacja z wojskiem”. Jest to program edukacyjno-obronny - przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.

      Głównym celem przedsięwzięcia  jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. 3-godzinne szkolenie połączyło teorię i praktykę. Zawierało treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

      Serdecznie dziękujemy!

     • Wizyta w Muzeum Historycznym w Przasnyszu.

     • 21 maja uczniowie klasy 4c odwiedzili Muzeum Historyczne w Przasnyszu. Zwiedzanie połączone z lepieniem z gliny okazało się twórczym działaniem. Wyjście zakończyło się wizytą w Cafe Rynek i słodką przekąską.

     • Na zajęciach muzyki...

     • W maju, na zajęciach muzyki w naszej Szkole, mamy przyjemność poznać nowego, muzycznego Gościa. Jest to instrument należący do rodziny instrumentów dętych blaszanych, a jego nazwa to Sakshorn. Instrument zyskujący coraz większą popularność w naszych Małych Ojczyznach, gdzie dzięki rozwojowi lokalnych orkiestr dętych, odgrywa w nich bardzo ważną rolę, świetnie odnajdując się swoją wyjątkową barwą w różnych formach muzycznych, prezentowanych przez te zespoły.

      Tym samym nasz nauczyciel muzyki, Pan Tomasz Wesołowski, serdecznie przypomina o zbliżającym się naborze do Szkoły Muzycznej I stopnia w Przasnyszu. Szczególnie poleca klasę tuby, którą od 2019 roku ma przyjemność prowadzić, w klasie której można podjąć naukę właśnie na tych instrumentach.

      Przesłuchania odbędą się w dniach: 7 czerwca, godz. 16:00-19:00 oraz 15 czerwca, godz. 10:00-14:00 w budynku Szkoły Muzycznej, przy ul. Sadowa 5.

      Formularz do pobrania na stronie szkoły: smprzasnysz.szkolnastrona.pl

     • Światowy Dzień Pszczół

     • Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest co roku 20 maja w celu podniesienia świadomości na temat znaczenia pszczół w naszym ekosystemie i ich wkładu w światową produkcję żywności. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół (większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa). Pszczoły pozwalają zachować równowagę ekologiczną i bioróżnorodność w przyrodzie. Tych i innych ciekawych informacji dotyczących pszczół, dowiedziały się dzieci uczestniczące w dzisiejszych zajęciach świetlicowych. Razem wykonaliśmy pszczoły z kolorowych kółek i zaśpiewaliśmy piosenkę o najbardziej sławnej pszczółce w Polsce - Mai.

     • Herb i pieczęcie Przasnysza - warsztaty z gliną

     • 15.05.2024 r. Grupa 0ai ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przasnyszu uczestniczyła w warsztatach pt. "Herb i pieczęcie Przasnysza - warsztaty z gliną " w Muzeum Historycznym w Przasnyszu. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, czym jest herb i pieczęć, do czego były potrzebne i jaka jest symbolika herbu. Dzieci własnoręcznie wykonały odciski pieczęci Przasnysza w glinie przy wykorzystaniu przygotowanych matryc. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach. Dziękujemy pracownikom Muzeum Historycznego w Przasnyszu za możliwość wzięcia udziału w bardzo ciekawych zajęciach!

     • Tymczasem w świetlicy...

     • W świetlicy szkolnej odbyły się dziś wyjątkowe zajęcia pt. „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”. Celem zajęć było: Kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów, zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo. Dzieci mogły doświadczyć z czym mogą zmierzać się osoby niewidome i słabo widzące poprzez zasłonięcie oczu i próbę poruszania się po przestrzeni szkolnej. Dodatkowo uczniowie wcielili się również w rolę opiekuna - przewodnika, dbającego o bezpieczeństwo osoby niewidzącej.

     • EDUKACJA Z POMAGANIEM Zbiórka żywności dla potrzebujących

     • W dniu dzisiejszym dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w spotkaniu z członkami Stowarzyszenie ARENA DOBRA - Panią Moniką Modzelan oraz Panem Bartoszem Gnojewskim.

      Podczas spotkania przedszkolaki uczyły się jak segregować żywność, którą gromadziły w szkole w ciągu kilku ostatnich dni oraz tą dostarczoną ze sklepów DINO przez Pana Bartka i Panią Monikę. Dowiedziały się również w jaki sposób zapobiegać marnowaniu żywności, aby mogły ją wykorzystać osoby potrzebujące. Następnie zgromadzoną żywność wspólnie umieściliśmy w „Jadłodzielni” znajdującej się przy ulicy Świerczewo 23 w Przasnyszu.

      Włączając się do zbiórki, chcieliśmy pokazać, że pomaganie innym jest bardzo proste i każdy z nas może być dobroczyńcą. Naprawdę, nie trzeba wiele!

     • KONKURS "KOSMICZNY ŚWIAT PANA KLEKSA"

     • W bibliotece szkolnej odbył się konkurs literacki "Kosmiczny świat Pana Kleksa", w którym wzięli udział chętni uczniowie z klas IV. Został on przeprowadzony w formie testowej w dniu 26 kwietnia 2024r.

      Przedstawiamy zwycięzców:

      I miejsce ex aequo:

      Antonina 4ai

      Zofia 4b

      Nikola 4c

      Barbara Pola 4c

      Maja Luiza 4c

      Natalia 4b

      Igor 4ai

      Gabriela 4c

      II miejsce ex aequo:

      Hanna 4b

      Laura 4c

      Małgorzata 4c

      Alicja 4b

      Oliwia 4b

      Antonina 4b

      III miejsce ex aequo:

      Tobiasz 4b

      Amelia 4b

      Karolina 4ai

      Serdecznie gratulujemy!

     • Akcja Grosik Challenge

     • Akcja Grosik Challenge dedykowana Danielowi Dąbrowskiemu w naszej klasie II bi rozkręca się na dobre. Dzieciaki codziennie przynoszą całkiem pokaźne ilości drobnych monet. Dziś Kacper Wierzbicki podarował długo gromadzone oszczędności z całej skarbonki. Podziwiamy, bierzemy przyklad i z całego serca dziękujemy!

     • DZIEŃ STRAŻAKA - Wizyta przedszkolaków w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu

     • Dzisiejszego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych udały się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu.

      Przedszkolaki w trakcie spotkania poznały wyposażenie wozów strażackich oraz sprzęt, którego używa strażak podczas akcji ratunkowych.

      Oprócz poznania tajników pracy strażaka przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę o tym jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia oraz w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia hełmu strażackiego oraz wejście do wozu strażackiego. Największym zaskoczeniem była możliwość obsługi węża gaśniczego. Dzieci były bardzo szczęśliwe, co widać na zdjęciach.

      To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy STRAŻAKA .

     • Majowe święta - dni, o których należy pamiętać

     •  Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzone są w Polsce ważne święta: 1 Maja - Święto Pracy, 2 Maja - Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 Maja - Uchwalenie Konstytucji. Dni te są okazją, żeby mocniej niż zwykle poczuć się Polakami, obywatelami naszego państwa, żeby uświadomić sobie, że państwo to my wszyscy. Dlatego warto przypomnieć sobie jego losy, bo naród, który nie zna swojej przeszłości , umiera i nie buduje przyszłości. Nie ma dla Polaka wartości cenniejszej niż własne państwo. Jego zaś symbolem są nasze biało - czerwone, narodowe barwy. To znak naszej wspólnoty.

      W naszej szkole święta te zawsze są obchodzone uroczyście i tak też było w tym roku. W ostatnich dniach kwietnia uczennice i uczniowie klas IV – VIII wykonywali prace plastyczne poświęcone wydarzeniom z historii Polski, które mogliśmy podziwiać na szkolnych korytarzach. Uczniowie mieli również możliwość zweryfikowania swojej wiedzy związanej ze świętami majowymi. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali biało – czerwone cukierki.

     • SZANUJ, KOCHAJ, CHROŃ...

     • Majową kumulację istotnych dla każdego Polaka świąt, rozpoczęliśmy w Jedynce koncertem poświęconym najważniejszym symbolom narodowym: godłu, fladze i hymnowi. Każdy z nich jest bezpośrednio związany z naszą historią, a ich poszanowanie to nie tylko zwyczaj,ale i obowiązek każdego Polaka.

      Międzynarodowy Dzień Pracy, Dzień Flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, to dni, kiedy nie tylko popularyzujemy wiedzę i szacunek dla naszych symboli, ale powód do radosnego spotkania, przypominającego kim jesteśmy, gdzie mieszkamy i co wspólnie stworzyliśmy.